Dzieci powinny spędzać dużo czasu przed komputerem

Robotyka dla dzieci

Nim ktoś zechce wysłać mnie do piekielnych czeluści za moje stwierdzenie niech najpierw zapozna się z tekstem poniżej. Moje dzieci będą spędzały bardzo dużo czasu przy komputerze i nie mam zamiaru im tego zakazywać. Pewnie większość rodziców ma przed oczami wizje małego zombi, które nie potrafi oderwać się od gier komputerowych polegających na bijatykach i strzelaniu. Ewentualnie w grę wchodzi oglądanie wszelkich niedozwolonych dla dzieci, filmów i obrazów.

Nie takie siedzenie przed komputerem mam na myśli. Korzystanie z Internetu lub gier komputerowych podlega u nas ścisłemu nadzorowi i ograniczeniom. W naszym domu dzieci mają przyzwolenie na korzystanie z komputera prawie bez ograniczeń w nieco innym celu. Pozwalam im się bawić w inny sposób niż zazwyczaj to się odbywa przy komputerze w większości domów.

U nas prym wiodą klocki LEGO WEDO z których maluchy mogą budować roboty, następnie ożywiają je za pomocą komputera. Jak to się robi? Za pośrednictwem specjalnych aplikacji do programowania i tatusiowi który się na tym zwyczajnie zna. Dzieciaki mają ogromną frajdę z budowania i ożywiania robotów. W końcu kto nie lubi LEGO. Klocki wciągają każdego i starszych i młodszych. Wykorzystanie ich do nauki dzieciaków programowania i robotyki jest świetnym rozwiązanie. Już od najmłodszych lat można wpajać dzieciom za pośrednictwem zabawy zasady programowania i tworzenia algorytmów.

Lego Wedo Krokodyl
Lego Wedo Krokodyl
Klocki Lego Wedo - Budowa Lwa
Klocki Lego Wedo – Budowa Lwa

Niestety nie każdy może w domowym zaciszu zapewnić swoim pociechom takie rozrywki. Aby uczyć dzieci programowania trzeba się na tym znać, a jeśli się nie zna trzeba skorzystać z pomocy doświadczonych szkoleniowców. Mogę polecić Uniwersytet Robotów, który prowadzi zajęcia pozalekcyjne w szkołach i właśnie na nich zaraża dzieci miłością do programowania i robotyki.

Uniwersytet Robotów
Uniwersytet Robotów

Czas spędzony przed komputerem nie musi być stracony, wręcz może być inwestycją w przyszłość naszych dzieci. Nie każde dziecko musi po tych zajęciach od razu zdecydować się na zostanie programistą lub inżynierem (choć są to zawody które w przyszłości mogą przynieść wiele profitów i pozwolić na spokojną i bezpieczną prace). Jednak na pewno każde dziecko nauczy się kreatywnego podejścia do rozwiązywania problemów i analitycznego myślenia. Moje maluchy już od przedszkola zaczynają swoją przygodę z robotami, a od szkoły podstawowej nauka programowania i robotyki ruszy pełną parą najpierw z LEGO Wedo, a później z LEGO Mindstorms. Sądzę, że takie wykorzystanie komputera jest prawdziwą inwestycją w przyszłość dzieci i pomoże im rozwijać kreatywność i umiejętność analitycznego myślenia.

LEGO Mindstorms
LEGO Mindstorms

Ps. Obserwujcie nasz blog, już niedługo na gruszkowo.pl pojawi się konkurs, gdzie do wygrania będą m.in klocki Lego

You may also like