Dzieci powinny spędzać dużo czasu przed komputerem

Robotyka dla dzieci

Nim ktoś zechce wysłać mnie do piekielnych czeluści za moje stwierdzenie niech najpierw zapozna się z tekstem poniżej. Moje dzieci będą spędzały bardzo dużo czasu przy komputerze i nie mam zamiaru im tego zakazywać. Pewnie większość rodziców ma przed oczami wizje małego zombi, które nie potrafi oderwać się od gier komputerowych polegających na bijatykach i strzelaniu. Ewentualnie w grę wchodzi oglądanie wszelkich niedozwolonych dla dzieci, filmów i obrazów.

Nie takie siedzenie przed komputerem mam na myśli. Korzystanie z Internetu lub gier komputerowych podlega u nas ścisłemu nadzorowi i ograniczeniom. W naszym domu dzieci mają przyzwolenie na korzystanie z komputera prawie bez ograniczeń w nieco innym celu. Pozwalam im się bawić w inny sposób niż zazwyczaj to się odbywa przy komputerze w większości domów.

U nas prym wiodą klocki LEGO WEDO z których maluchy mogą budować roboty, następnie ożywiają je za pomocą komputera. Jak to się robi? Za pośrednictwem specjalnych aplikacji do programowania i tatusiowi który się na tym zwyczajnie zna. Dzieciaki mają ogromną frajdę z budowania i ożywiania robotów. W końcu kto nie lubi LEGO. Klocki wciągają każdego i starszych i młodszych. Wykorzystanie ich do nauki dzieciaków programowania i robotyki jest świetnym rozwiązanie. Już od najmłodszych lat można wpajać dzieciom za pośrednictwem zabawy zasady programowania i tworzenia algorytmów.

Lego Wedo Krokodyl
Lego Wedo Krokodyl
Klocki Lego Wedo - Budowa Lwa
Klocki Lego Wedo – Budowa Lwa

Niestety nie każdy może w domowym zaciszu zapewnić swoim pociechom takie rozrywki. Aby uczyć dzieci programowania trzeba się na tym znać, a jeśli się nie zna trzeba skorzystać z pomocy doświadczonych szkoleniowców. Mogę polecić Uniwersytet Robotów, który prowadzi zajęcia pozalekcyjne w szkołach i właśnie na nich zaraża dzieci miłością do programowania i robotyki.

Uniwersytet Robotów
Uniwersytet Robotów

Czas spędzony przed komputerem nie musi być stracony, wręcz może być inwestycją w przyszłość naszych dzieci. Nie każde dziecko musi po tych zajęciach od razu zdecydować się na zostanie programistą lub inżynierem (choć są to zawody które w przyszłości mogą przynieść wiele profitów i pozwolić na spokojną i bezpieczną prace). Jednak na pewno każde dziecko nauczy się kreatywnego podejścia do rozwiązywania problemów i analitycznego myślenia. Moje maluchy już od przedszkola zaczynają swoją przygodę z robotami, a od szkoły podstawowej nauka programowania i robotyki ruszy pełną parą najpierw z LEGO Wedo, a później z LEGO Mindstorms. Sądzę, że takie wykorzystanie komputera jest prawdziwą inwestycją w przyszłość dzieci i pomoże im rozwijać kreatywność i umiejętność analitycznego myślenia.

LEGO Mindstorms
LEGO Mindstorms

Ps. Obserwujcie nasz blog, już niedługo na gruszkowo.pl pojawi się konkurs, gdzie do wygrania będą m.in klocki Lego

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *