Tanie i skuteczne ściółkowanie ogrodu

jak zamocować agrowłókninę

Chwasty w ogrodzie to zmartwienie każdego właściciela własnego, zielonego zakątka. Pielenie niesfornych chwaścisk jest pracochłonne i zajmuje sporo czasu. Warto poświęcić nieco czasu i wykonać w swoim ogrodzie prosty zabieg, który znacznie ograniczy przyrost niechcianych chwastów. Zajęłam się tym dopiero kiedy moje rośliny już rosły i bardzo żałuje, że nie pomyślałam o tym już na etapie sadzenia. Oszczędziła bym bardzo dużo czasu i nerwów. Mowa o wykładaniu gleby pod roślinami agrotkaniną, czyli matą ściółkującą, która jest barierą zapobiegającą wzrostowi chwastów wokół roślin.

Dzięki niej nie trzeba tracić czasu na pielenie, nie ma konieczności stosowania chemicznych środków ochrony roślin, a i rośliny które zostały nią obłożone rosną lepiej dzięki zatrzymywaniu wilgoci w glebie i utrzymującej się stałej temperaturze gruntu. Agrotkanina jest bardzo trwała, posłuży nawet 10 lat.

Tuje i cisy
Tuje i cisy

Bardzo modne stało się ostatnio tworzenie ogrodów, których podłoże wykładane jest agrotkaniną i obsypywane korą lub kamieniem różnego rodzaju, wielkości i koloru. Efektem takich działań jest malowniczy, cieszący swym wyglądem ogród. Do takiego efektu w moim ogrodzie jeszcze daleko. Na razie skupiam się na fakcie powstrzymania wzrostu chwastów i poprawieniu warunków dla posadzonych roślin. Póki co nie będę niczym przysypywać agrotkaniny i dlatego pojawiła się konieczność trwałego przymocowania jej do gruntu, abym przy okazji silnego wiatru nie musiała szukać jej u sąsiada.

Miłorząb Japoński
Miłorząb Japoński

Na rynku dostępne są specjalne kołki montażowe przeznaczone do mocowania włóknin i folii, jednak cena kilkudziesięciu groszy za sztukę jest piorunująca biorąc pod uwagę, że stabilny montaż metra kwadratowego włókniny wymaga przynajmniej 5 kołków. Sama agrotkanina kosztuje w granicach 1 zł za metr kwadratowy. W takim przypadku koszt kołków przewyższa koszt samej agrotkaniny.

Przygotowanie rośliny do założenia agrotkaniny
Przygotowanie rośliny do założenia agrotkaniny

Potrzeba matką wynalazku. I ja poradziłam sobie z potrzebą mocowania agrotkaniny. Sama wykonałam kołki montażowe z tego co miałam pod ręką. Wystarczyła siatka leśna, która została po stawianiu ogrodzenia oraz stara dętka. Z siatki leśnej wycinałam druty długości 15-20cm, zaginałam na jednym z końców w haczyk. Z dętki wycinałam niewielkie owalne kawałki, w których robiłam dwie dziurki i przewlekałam przez wcześniej przygotowane druciki, jak przez igłę. Tak przygotowane niewielkim kosztem kołki można spokojnie używać do montażu agrotkaniny. Dla większej ochrony przed porwistym wiatrem co kawałek używałam oryginalnych kołków, które zakończone są specjalnymi haczykami.

Resztki drutu z siatki leśnej i stara dętka
Resztki drutu z siatki leśnej i stara dętka
Gotowe haczyki/kołki do agrotkaniny
Gotowe haczyki/kołki do agrotkaniny

Polecam samodzielne wykonanie kołków montażowych, ponieważ znacznie ograniczy to koszty ściółkowania gleby w naszym ogrodzie.

Drzewa i krzewy przy przyszłym paleniskiem
Drzewa i krzewy przy przyszłym paleniskiem

You may also like