O nasionach chia można znaleźć wiele opinii. Jedni twierdzą, że to niezbędny składnik zdrowej, zbilansowanej diety. Inne opinie mówią, że zdrowotne właściwości chia są mocno przereklamowane. Oczywiście każdy powinien sobie sam wyrobić zdanie na ten temat, ale jak dla mnie coś w tym musi być. Skoro już w starożytności chia była znanym składnikiem diety, a w niektórych kulturach, na przykład u Azteków była to roślina używana powszechnie i bardzo ceniona.
Nasiona chia można włączyć praktycznie do każdej diety. Wszystko zależy od wyobraźni i upodobań. Chia można świetnie wkomponować w sałatki, koktajle, naleśniki, puddingi, kasze. Zmielone nasiona mogą być bazą dla budyniu, zamiennikiem bułki tartej, dodatkiem do wypieku ciast lub chleba oraz może być stosowane jako zagęszczenia do zup i sosów. Nasiona zalane wrzątkiem tworzą żel o właściwościach silnie nawadniających organizm.
Co właściwie jest takiego niezwykłego w nasionach chia?
– dzięki zawartości leptyny przyspiesza przemianę materii,
– dzięki zawartości wapnia wzmacnia kości,
– dzięki zawartości żelaza i cynku wzmacnia włosy, skórę i paznokcie,
– dzięki zawartości błonnika daje uczucie sytości, oczyszcza organizm z toksyn, ogranicza wchłanianie cukrów prostych oraz spowalnia trawienie węglowodanów,
– dzięki zawartości kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-6 poprawia się koncentracja i praca mózgu.
Nasiona chia zawierają:
2 x więcej błonnika od otrębów,
3 x więcej żelaza od szpinaku,
4 x więcej selenu od lnu,
6 x więcej wapnia od mleka,
8 x więcej kwasów Omega-3 od łososia,
15 x więcej magnezu od brokułów.
Dzienne porcja nasion wskazana dla spożycia przez dorosłego człowieka to 15g, czyli 2 łyżki stołowe. W przypadku dzieci dzienna porcja wynosi między 1,4 a 7,3g nasion w zależności od wieku. Chia wskazane jest również dla kobiet w ciąży. Dzięki dużej zawartości magnezu, żelaza, wapnia, miedzi i cynku nasiona mogą być nieocenionym składnikiem diety w ostatnim trymestrze ciąży.
Mój sposób na pyszny deser z chia, który jest świetną alternatywą na szybkie śniadanie.
Pudding kokosowo- owocowy z chia
Składniki:
3 łyżki nasion chia
2 łyżki wiórków kokosowych
1 szkl mleka
250g owoców : truskawek, kiwi, bananów, brzoskwiń, w zasadzie można użyć każdego owocu wedle upodobań
Nasiona chia i wiórki kokosowe wymieszać z mlekiem. Przelać do pucharków lub szklanek i odstawić na noc do lodówki. W trakcie pierwszej godziny w lodówce warto kilkukrotnie wymieszać naszą miksturę, aby nasiona równomiernie pęczniały. Przed podaniem dodać zmiksowane lub drobno pokrojone owoce.
Smacznego