Bożonarodzeniowe tradycje rodzinne

Pastuszkowie

Święta tuż tuż, wszędzie czuć już tą niezwykłą atmosferę. Chyba życie każdego kręci się już głównie wokół świąt. Również mój mały przedszkolak chyba po raz pierwszy w życiu tak bardzo poczuł świąteczną magię. Jak co roku w przedszkolu organizowane są jasełka, w których uczestniczą wszystkie dzieci bez wyjątku. To dla nas bardzo intensywny czas, ponieważ maluch musi przygotować się do roli. Co prawda rola pastuszka nie jest zbyt wymagająca, jednak dla malucha to duże przeżycie. Do tej pory tylko raz miał możliwość publicznego występu (Pierwszy występ nieśmiałego przedszkolaka)  i było to duże przeżycie. Każde dziecko wchodząc w nowe środowisko w którym może wchodzić w interakcje z dużą liczbą nowych ludzi przezywa stres. Publiczne wystąpienia tym bardziej mogą stanowić problem, ale są niezbędne do przełamania się małego wstydnisia. Im szybciej dziecko przełamie nieśmiałość, tym lepiej będzie sobie radziło w szkole, a później w dorosłym życiu.

Mama również ma tu swoje zadanie, musi przygotować przebranie dla aktora. Oczywiście można pójść na łatwiznę i wypożyczyć lub kupić gotowy strój, jednak dla mnie to prawdziwa radość przygotowywać przebranie dla mojego dziecka, tak jak jeszcze niedawno robiła to moja mama dla mnie i mojego rodzeństwa. Pamiętam to uczucie, kiedy z ogromną dumą zakładałam strój, który po nocach szyła moja mama. To niesamowite jak czas szybko płynie i jakie koło zatacza. Stoję teraz na miejscu osoby, którą jeszcze niedawno podpatrywałam i naśladowałam na każdym kroku. Jest od zawsze moją mistrzynią i wszystkiego się od niej nauczyłam. Teraz ja jestem nauczycielem życia dla moich dzieci i chodź nie wszystko robię tak jak moja mama, bo niektóre rzeczy postrzegam inaczej niż ona, to staram się jak najlepiej wypełnić swoją rolę.

Jasełka Pastuszkowie
Jasełka Pastuszkowie

Wracając do tematu jasełek nie miałam zbyt ambitnego projektu do wykonania, bo przecież szata i nakrycie głowy pastuszka nie jest zbyt skomplikowane do uszycia, jednak dla mnie było to bardzo ważne i cieszyłam się, że mogę to zrobić dla mojego smyka. Największą radością, było patrzenie na roześmiane oczy dziecka, kiedy po raz pierwszy przymierzało strój stworzony specjalnie dla niego na wyjątkową okazję. A jeszcze większa radość biła z mojego malca tuż po występie. Od chwili jasełek nieustannie nuci poznane kolędy i ciągle prosi o pokazanie mu po raz kolejny bajeczki o historii Bożego Narodzenia.

Mój Pastuszek
Mój Pastuszek

Mam nadzieje, że za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat mój dorosły już syn będzie wspominał te czasu, kiedy mama pomagała mu się przygotowywać do występu w jasełkach oraz uczyła świątecznych tradycji i łezka zakręci mu się w oku…

You may also like