Jak kupować męskie koszule bez pudła?

Kocham zakupy, wręcz uwielbiam przeczesywać szeregi wieszaków w poszukiwaniu kolejnej perełki, którą mogę nosić z dumą i radość. Lubię również robić zakupy dla innych, jednak kupno męskiej koszuli spędza mi sen z powiek. Dla mnie jest to bardzo trudne wyzwanie i nastręcza wiele trudności za każdym razem. Niby nic takiego kupić koszule, ale dla mnie zasady, którymi należy się przy tym kierować to rodzaj wiedzy tajemnej, której nie rozumiem i już od wielu lat nie jestem w stanie przyswoić mimo prób. Postanowiłam stworzyć kompendium wiedzy do którego będę mogła wracać za każdym razem przy okazji kupna kolejnej koszuli bez stresu, że zapomnę o czymś istotnym.

Trzeba pamiętać o wszystkich składowych, ponieważ zły dobór choćby jednego z nich może skutkować doborem koszuli, która po prostu będzie źle wyglądać na naszym mężczyźnie.

  1. Przeznaczenie koszuli

Najważniejsze to przeznaczenie koszuli, którą zamierzamy kupić, bo przecież innego rodzaju koszuli potrzebujemy do pracy w korporacji, a innej na przyjęcie imieninowe, a innej na luźne wyjście na miasto z przyjaciółmi.

  1. Rozmiar

Koszula posiada dwa rozmiary. Pierwszy to rozmiar kołnierzyka, a drugi to rozmiar samej koszuli. Jeśli koszula ma dobrze leżeć oba te rozmiary muszą być idealnie dopasowane. Rozmiar kołnierzyka to nic innego jak obwód szyi powiększony o 2 cm. Kołnierzyk o odpowiednim rozmiarze powinien przylegać do szyi na tyle luźno, aby można było włożyć palec między kołnierzyk i szyję

Drugi rozmiar koszuli określa wzrost. Koszula powinna mieć długość umożliwiającą swobodne wpuszczenie jej w spodnie. Należy kierować się rozmiarówką dostępną w sklepie, ponieważ każda firma ma własną rozmiarówkę. Koszula właściwy rozmiar uzyskuje dopiero po trzech praniach, dlatego renomowane firmy celowo zaniżają swoją rozmiarówkę. Zbyt obcisła koszula krępuje ruchy, natomiast zbyt duża wygląda nieestetycznie.

  1. Materiał

Najczęściej stosowanym do produkcji koszul materiałem jest bawełna, ze względu na właściwości pozwalające oddychać naszej skórze. Z bawełny szyje się zarówno elegancie, wyjściowe koszule, jak również te wygodniejsze do noszenia na co dzień , na przykład flanelowe. Największym mankamentem bawełny jest jej podatność na gniecenie się, dlatego warto kupować koszule z bawełny o podwójnym splocie, które mniej się gniecie oraz są bardziej wytrzymałe. Można wybrać również koszulę z materiału z domieszką poliestru. Są bardziej odporne na gniecenie, jednak mniej komfortowe w noszeniu. Kusi za to ich niższa cena. Alternatywą może się okazać wybór koszuli lnianej lub jedwabnej, należy jednak pamiętać, że koszule lniane nosi się w sytuacjach mniej formalnych, natomiast jedwabne są idealnym dodatkiem do eleganckich stylizacji.

4. Kołnierzyk

Kołnierzyk jest niezwykle ważny ponieważ jako pierwszy rzuca się w oczy. Istotne jest aby jego krój dopasować do sylwetki. Jest sporo rodzajów kołnierzyków:

  • Prosty (Kent) – rodzaj kołnierzyka, który nadaje się na każdą okazję. Idealny wybór dla mężczyzn o szerokiej twarzy.
  • Szeroki, włoski (Hai, Cut away) –  odznacza się szeroką odległością między zakończeniami kołnierzyka. Wykorzystywany w formalnych stylizacjach. Optycznie poszerza, dlatego będzie odpowiednim wyborem dla mężczyzny o wąskiej twarzy i karku.
  • Łamany (wykładany) –  noszony na bardzo oficjalne okazje do fraków, surdutów i smokingów. Nosi się do niego plastron, bądź muchę.
  • Buton-down (amerykański) – to rodzaj miękkiego kołnierzyka wyposażonego w guziki na zakończeniach, którymi przypięty jest do koszuli. Wykorzystywany w koszulach o nieformalnym stylu.
  • Stójka – koszule z takim kołnierzykiem nosi się jedynie do marynarek również zakończonych stójką, bez krawatu czy muchy.

Koszulę dobrej jakości można poznać po plastikowym fiszbinie wszytym w kołnierzyk, który gwarantuje zachowanie idealnego kształtu kołnierzyka, nawet po długim używaniu koszuli. Fiszbiny te powinno wyjmować się przed każdym praniem.

5. Mankiety

Mankiety są równie ważne, co kołnierzyk. Można wyróżnić wiele ich rodzajów, a do podstawowych należą:

– mankiety podwójne – bardzo eleganckie, zapinane na spinki. Obowiązkowo należy włożyć krawat lub muchę jeśli decydujemy się na tego rodzaju mankiety.

– mankiety pojedyncze – należą do typu mniej formalnego. Mogą mieć mniej lub bardziej zaokrąglony kształt oraz różną liczbę guzików. Tego typu koszulę można założyć zarówno do garnituru jak i do jeansów.

6. Krój

Koszule dzielimy przede wszystkim na proste, o regularnym kształcie oraz wyszczuplane zwane również taliowanymi. Koszule proste polecane są panom o mocnym tułowiu i szerokich ramionach, natomiast dla szczupłych panów o wąskich ramionach i klatkach piersiowych najlepszym wyborem będą koszule taliowane.

Najbardziej charakterystyczne są trzy kroje koszul:

  • Slim fit – są to koszule sportowe i dopasowane. Są dość wąskie i podkreślają budowę ciała. Przeznaczone dla odważnych mężczyzn. Nie należy ich wkładać w spodnie lub nosić do garnituru.
  • Regular fit – są to tak zwane koszule standardowe. Nie posiadają wcięć. Posiadają klasyczny krój, dzięki czemu są odpowiednie do każdego rodzaju sylwetki.
  • Full fit – szerokie  i dość długie koszule przeznaczone dla panów o szacownej budowie ciała.

7. Kolor i wzór

Wybór koloru i wzoru jest bardzo szerokim tematem i można o tym pisać i pisać, ale w skrócie:

– biała koszula to wybór najbezpieczniejszy i najbardziej uniwersalny,

– do wzorzystego garnitury najlepiej wybrać gładką koszule,

– jeśli nie wiesz jaki kolor koszuli wybrać dopasuj go do własnej karnacji,

– do koszuli jeansowej  nie nosimy jeansowych spodni,

– koszul o sportowym kroju nie wkłada się w spodnie,

– bezpieczny wybór kolorystyczny to poza białym również jasnoniebieski,

– przyjęła się zasada, że wzorzyste mogą być albo garnitur i krawat, albo garnitur i koszula, albo koszula i krawat. Łączenie ze sobą trzech wzorzystych elementów jest wręcz modowym grzechem.

Dobierając koszulę należy precyzyjnie dopasować jej rozmiar. Jedynie dobrze dobrana koszula wygląda dobrze. Jeśli chodzi o krój i kolorystykę należy dobrać je do budowy ciała, indywidualnego gustu i okazji na jaką kupujemy koszulę. Diabeł tkwi w szczegółach, dlatego kołnierzyk i mankiety musza być perfekcyjnie dobrane i wykonane. Ze wszystkich tych zasad  nie należy jednak zapominać o najważniejszej, czyli w koszuli trzeba się przede wszystkim dobrze czuć.

Życzę powodzenia. Mam nadzieje, że moje małe kompendium wiedzy nie tylko mi pomoże przy następnych zakupach. Może w końcu oswoję się z koszulami i ich zakup nie będzie już da mnie takim stresem.

Lubimy robić innym prezenty, więc i dla Was mamy prezent. Wraz z Montez.pl zapraszamy na konkurs. Do wygrania dowolna koszula z asortymentu sklepu internetowego Montez.pl.

Zasady konkursy są proste:

1. Polub Montez.pl

2. Polub Gruszkowo.pl

3. Polub i udostępnij grafikę konkursową.

4. W komentarzu podaj rozmiar koszuli

5. Zaproś znajomych do polubienia Montez.pl i Gruszkowo.pl

Czas trwania konkursu od 20 listopada do 30 listopada 2016 do godziny 23.59. Ogłoszenie konkursu 1 grudnia.

Konkurs Koszula Męska Montez.pl + Gruszkowo.pl
Konkurs Koszula Męska Montez.pl + Gruszkowo.pl

You may also like